برهنه زیباست

۱۱:۳۳ ق.ظ توسط خیالباف

روزی که عالیا برهنه شد، غیر از عده‌ای از طرفداران جنبش زنان که این رفتارها را رادیکال و به ضرر حرکت‌های آزادی‌خواهانه‌ی زنان دانستند، بیشتر جامعه‌ی روشنفکری ایران برایش هورا کشیدند یا حداقل آن را رد نکردند.  همان وقت‌ها به دوستی گفتم فکر می‌کنم حرکت عالیا را ایرانی‌ها تا وقتی می‌پذیرند که در مصر اتفاق بیفتد، دختری در کشوری دور که تنها بعضی زمینه‌های مشترک سنتی و اسلامی محلِ زندگی‌اش او را به ما پیوند می‌دهد، برای اعتراض به همان زمینه‌های مشترک برهنه می‌شود.

اما اگر عالیا  ایرانی بود چه؟ اگر خواهر یکی از این دوستان مدعی زندگی پست‌مدرن و آزاد بود چه اتفاقی می افتاد؟ یا مثلن همسر دیگری؟ باز هم برایش هورا می‌کشیدند؟ یا زور حرف ها و فکرهایی که حالا همان دوستان روشنفکر و تاریکفکر در محافل خصوصی‌شان می‌توانند درباره‌ی جاهایی از بدن خواهر یا همسرشان بزنند خوابشان را می‌گرفت؟

***

نمی دانم وقتی گلشیفته عکس های برهنه اش را منتشر می کرد حساب این را کرده بود که ممکن است برای همیشه از بازگشت به کشورش محروم بشود یا نه؟ ریسک بزرگی بود؛ شاید تا این‌جایش را نخوانده بود. شاید فکر نمی کرد دیگر نتواند برگردد توی شلوغی خیابان های تهران، کوچه های مدرسه اش، خانه ی مادربزرگش، تئاتر شهر…

شاید به این همه فکر نکرده بود، اما مطمئنن به خیلی چیزهای دیگر فکر کرده بود. گلشیفته این‌جا، توی این کشور به دنیا آمده و خانواده‌اش هم هرچقدر هنرمند و مترقی باشند، باز هم ایرانی‌اند.

گلشیفته وقتی برهنه شد حتمن به این موضوع فکر کرد که حالا پدرش می تواند عکس‌ها را ببیند، عموها و دایی‌ها هم. لابد گلشیفته هم وقتی تازه بالغ شده بود – چند سال جلوتر از درخت گلابی- مثل بیشتر دخترهای ایرانی لباس‌های گشاد می‌پوشید و غوزکرده راه می‌رفت، تا کسی متوجه سینه‌هایش نشود؛ لابد حالا برایش آسان نبوده که خیال کند پدرش، بهزاد خان فراهانی، عموها و دایی‌هایش بتوانند همان عضو پنهانی را این طور آشکارا ببینند. حتمن  می‌دانسته از کجا آمده است و حالا مردم ایران که تا دیروز آن همه ستایشش می‌کردند  هیچ جوره توی کتشان نمی رود دختر زیبا و معصومشان برهنه بشود وسط یک مجله‌ی فرانسوی و غیرت هموطنانش را پشیزی حساب نکند. لابد فکرش را کرده که حالا همان مردم چه خیالاتی می کنند راجع به همسرش که اجازه! داده عکس‌های زنش با آن وضع نقل مجلس این و آن بشود.

مطمئنن گلشیفته اگر به محرومیت بازگشت به ایران فکر نکرده، عوضش به همه ی این‌ها فکر کرده و با این همه باز هم عکس‌های برهنه اش را منتشر کرده است.

گلشیفته دختر زیبایی است، این را همه می‌دانند، شاید پوشیده اش زیباتر هم بود، مطمئنن نیازی نداشت که زیبائی اش را با یک عکس برهنه ثابت کند. گلشیفته به خودش، پدرش، شوهرش، عموها و دایی‌ها و مردم کشورش فکر کرد و با این همه باز هم برهنه شد. برهنه شد تا یاد همه‌ی این جماعت بیندازد که بدن هر آدم اولین چیزی است که هر کسی مالک آن است و این مالکیت را هیچ قانون و انسان دیگری نمی‌تواند و حق ندارد که از او بگیرد.گلشیفته برهنه شد تا یادمان بیندازد که اگر نمی‌توانیم کارهای بزرگ بکنیم بهتر است دهانمان را ببندیم و سرمان به آخور روزمرگی‌مان گرم باشد.

 


بدون دیدگاه »

No comments yet.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *